ذغال سنگ صفحه شخصی نیوشا ضیغمی پردیس کوروش

ذغال سنگ: صفحه شخصی نیوشا ضیغمی پردیس کوروش نیوشا ضیغمی سینمایی تصویری فرهنگ همراهی فرهنگ و هنر

گت بلاگز اخبار بین الملل آمریکا با خطر از دست دادن ترکیه مواجه است / سخنگوی اردوغان

سخنگوی رئیس‌جمهوری ترکیه در تصویر العمل به تحریم‌ها و کارها آمریکا علیه کشورش اعلام کرد، آمریکا به طور کلی با خطر از دست دادن ترکیه به عنوان یک کشور هم‌پیمان مو

آمریکا با خطر از دست دادن ترکیه مواجه است / سخنگوی اردوغان

سخنگوی اردوغان: آمریکا با خطر از دست دادن ترکیه مواجه است

عبارات مهم : ترکیه

سخنگوی مدیر جمهوری ترکیه در تصویر العمل به تحریم ها و کارها آمریکا علیه کشورش اعلام کرد، آمریکا به طور کلی با خطر از دست دادن ترکیه به عنوان یک کشور هم پیمان مواجه است.

به گزارش ایسنا، ابراهیم کالین، سخنگوی مدیر جمهوری ترکیه در مطلبی که در روزنامه دیلی صباح منتشر کرد، نوشت: “زمانی که اعضای شرکت گولن در ژوئیه ۲۰۱۶ دست به کودتا زدند بسیاری از تحلیلگران آینده نگری می کردند که اقتصاد و دولت ترکیه دچار فروپاشی شود ولی ترکیه از این روز تاریک بیرون آمد و قدرتمندتر شد و به مسیرش در جهت ثبات سیاسی و توسعه اقتصادی ادامه داد. دو سال بعد بحران با دولت ترامپ بر سر ماجرای کشیش آمریکایی و اوضاع بازار ارز عزم ترکیه را از میان نخواهد برد. در انتخابات ۲۴ ژوئن که بیش از ۵۰ میلیون شهروند ترکیه پای صندوق های رای رفتند اردوغان به عنوان مدیر جمهور هشت سالی آتی گزینش شد. نتیجه های انتخابات تاییدی بر نظام ریاست جمهوری جدی در ترکیه بود که از بروکراسی می کاهد و باعث زیاد کردن حکمرانی موثر می شود.”

آمریکا با خطر از دست دادن ترکیه مواجه است / سخنگوی اردوغان

وی ادامه داده است: “هفته گذشته اردوغان برنامه ۱۰۰ روزه جهت پروژه های جاری و تازه اعلام کرد. وزیر بازرگانی و خزانه داری به زودی برنامه اقتصادی میان مدتی اعلام و اهداف تازه اقتصاد ترکیه را تعریف خواهند کرد. در ۲۹ اکتبر فرودگاه بسیار بزرگ تازه استانبول افتتاح می شود. تعداد گردشگرانی که به ترکیه آمدند امسال به ۴۰ میلیون تن می رسد. بسیاری از پروژه های عمومی در حال اجراست و همه اینها نشان دهنده پیشرفت نهادهای دولتی و اقتصاد ترکیه هست. با این توصیف باید به این واقعیت توجه داشت که ارزش لیر ترکیه در برابر دلار کم کردن می یابد که این یک چالش است ولی این چالشی است که ترکیه آمادگی مقابله با آن را دارد. این عنوان با این حال فراتر از یک جنگ ارزی است.”

سخنگوی اردوغان نوشته است: “تصمیم دولت ترامپ درخصوص تحریم دو وزیر ترکیه بر سر مساله کشیش آمریکایی که به اتهام جرایم مرتبط با تروریسم در بازداشت خانگی به سر می برد، روابط واشنگتن و آنکارا را به سطح پایینی رسانده هست. تلاش ها به وسیله ترکیه جهت حل این عنوان از طروق دیپلماتیک از سوی طرف آمریکایی رد شده است هست. حسن نیت ترکیه و رویکردهای نتیجه محور آن تحت تاثیر رویکردهای ایدئولوژیک و نگاه دولت ترامپ به حاشیه رانده شده است هست. ترکیه محق است که خواهان آن باشد که دغدغه هایش از سوی آمریکا که یک هم پیمان ناتو است جدی گرفته شود ولی با این حال دولت آمریکا به جای این کار در دوران اوباما و ترامپ در عمل هیچ کاری در برابر اعتراض های ترکیه نسبت به همکاری واشنگتن با شاخه پ.ک.ک در سوریه نداشته است و به همین ترتیب نسبت به فعالیت شرکت گولن در آمریکا نیز توجه ای نکرده است.”

سخنگوی رئیس‌جمهوری ترکیه در تصویر العمل به تحریم‌ها و کارها آمریکا علیه کشورش اعلام کرد، آمریکا به طور کلی با خطر از دست دادن ترکیه به عنوان یک کشور هم‌پیمان مو

به اعتقاد کالین، “مبارزه با داعش و نظام سیاسی آمریکا هیچ یک بهانه ای جهت توجیه سیاست ها و رویکردهایی نیست که منافع امنیت ملی ترکیه را دچار آسیب کرده و به روابط آنکارا و واشنگتن ضربه می زند. آمریکا خطر از دست دادن ترکیه را به طور کلی به جان خریده هست. افکار عمومی در ترکیه به طور کلی علیه سیاست های آمریکا است که در چارچوب آن خواسته های امنیتی مشروع آنکارا نادیده گرفته می شود. تهدید، تحریم و اقدام علیه ترکیه موثر نخواهد بود بلکه صرفا عزم این کشور را دو چندان خواهد ساخت. با این حال چنین رویکردهایی باعث منزوی شدن آمریکا هم در ترکیه و هم در عرصه بین الملل خواهد شد.”

سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه در ادامه عنوان داشته است: “دولت ترامپ تا اینجای کار با کانادا، مکزیک، چین، روسیه، ناتو، آلمان و بسیاری از کشورهای دیگر بنا به دلایل داخلی دچار چالش شده است هست. این اوضاع اعتبار آمریکا را به عنوان یک شریک و هم پیمان قابل اعتماد زیرسوال می برد. در ترکیه نیز البته چنین درکی نسبت به آمریکا وجود دارد. ترکیه در برابر تهدید، فشار، تحریم و عملیات پولی علیه بازارها و ارز خود تسلیم نمی شود.

ترکیه درخواست های دیگران را به نیازهای امنیتی خود ارجح نمی داند. این کشور به عنوان یک هم پیمان ناتو بیش از سهم خود جهت تامین امنیت همگان وارد عمل شده است و در کنار هم پیمانانش با تمامی ابعاد و اشکال تروریسم مبارزه کرده هست. ترکیه با هم پیمانان خود جهت از بین بردن تهدیدهای تروریستی علیه سایر کشورها همکاری کرده هست. از همین رو طبیعی است که این کشور خواستار آن باشد که کشورهای هم پیمان مقابله به مثل کنند ولی این در حالی است که کشورهای هم پیمان جهت کمک به ترکیه در جهت مبارزه با پ.ک.ک و شرکت گولن کار اندکی کرده یا حتی بی تفاوت بوده اند.

آمریکا با خطر از دست دادن ترکیه مواجه است / سخنگوی اردوغان

در حالی که ترکیه دورنمای سیاست خارجی خود را بست می دهد درخصوص استقلال و حق حاکمیت خود کوتاه نمی آید. این کشور به توسعه روابط خود با تمامی کشورها بر مبنای برابری، منافع یکسان و شراکت ادامه می دهد. ترکیه همچنین به دنبال یافتن منابع متعدد انرژی و آلترناتیوهای مالی خواهد بود. این عنوان با توجه به اوضاع ژئوپلتیک ترکیه و واقعیت های دیپلماسی قرن ۲۱ کاملا طبیعی هست. ترکیه با پشت سر گذاشتن کودتاهای نظامی، حملات تروریستی و عملیات های مالی صرفا عزم و اراده خود را نیرومند تر کرده و هیچ ترساندن یا حمله ای باعث عوض کردن این اوضاع نمی شود.”

واژه های کلیدی: ترکیه | آمریکا | اردوغان | تحریم ها | آمریکایی | دولت ترامپ | ریاست جمهوری | اخبار بین الملل

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz