ذغال سنگ صفحه شخصی نیوشا ضیغمی پردیس کوروش

ذغال سنگ: صفحه شخصی نیوشا ضیغمی پردیس کوروش نیوشا ضیغمی سینمایی تصویری فرهنگ همراهی فرهنگ و هنر

گت بلاگز اخبار اجتماعی تهرانی‌ها در این روز 25 لیتر زیاد آب ندارند / روز صفر جهت پایتخت

حدود سه ماه پیش، جهت نخستین بار جهت شهری بین‌المللی و با جمعیت چهار میلیون نفر «روز صفر» در حال رخ دادن بود. روز صفر روزی است که همه جهت زندگی، آب بسیار کمی (مع

تهرانی‌ها در این روز 25 لیتر زیاد آب ندارند / روز صفر جهت پایتخت

روز صفر جهت پایتخت: تهرانی ها در این روز 25 لیتر زیاد آب ندارند

عبارات مهم : ایران

حدود سه ماه پیش، جهت نخستین بار جهت شهری بین المللی و با جمعیت چهار میلیون نفر «روز صفر» در حال رخ دادن بود. روز صفر روزی است که همه جهت زندگی، آب بسیار کمی (معادل ۲۵ لیتر در روز) خواهند داشت. خوشبختانه با بارش هایی معجزه آسا شهر از «روز صفر» رهایی یافت ولی تجربه کیپ تاون زنگ خطر اثرات عوض کردن اقلیم بر منابع آبی شهرهای بزرگ را به صدا درآورد.

عضو شورای شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران گفت: حدود سه ماه پیش، جهت نخستین بار جهت شهری بین المللی و با جمعیت چهار میلیون نفر «روز صفر» در حال رخ دادن بود. روز صفر روزی است که همه جهت زندگی، آب بسیار کمی (معادل ۲۵ لیتر در روز) خواهند داشت. زنگ خطر اثرات عوض کردن اقلیم بر منابع آبی شهرهای بزرگ به صدا درآمده است.

ایلنا نوشت: سیدآرش حسینی میلانی صبحگاه امروز در هفتاد و ششمین نشست علنی شورای شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران در نطق پیش از دستور، به بحران کم آبی شهر کیپ تاون آفریقای جنوبی اشاره کرد و گفت: حدود سه ماه پیش، جهت نخستین بار جهت شهری بین المللی و با جمعیت چهار میلیون نفر «روز صفر» در حال رخ دادن بود. روز صفر روزی است که همه جهت زندگی، آب بسیار کمی (معادل ۲۵ لیتر در روز) خواهند داشت. خوشبختانه با بارش هایی معجزه آسا شهر از «روز صفر» رهایی یافت ولی تجربه کیپ تاون زنگ خطر اثرات عوض کردن اقلیم بر منابع آبی شهرهای بزرگ را به صدا درآورد.

تهرانی‌ها در این روز 25 لیتر زیاد آب ندارند / روز صفر جهت پایتخت

وی با بیان اینکه سال ها است که شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران با معضلات و بحران های نام آشنایی روبه روست، اظهار داشت: همه شهروندان تهرانی با بحران آلودگی هوا، تخریب باغات، ترافیک سنگین و… آشنا هستند، در همه این بحران ها هر چند در مقاطعی «گام هایی جهت کم کردن آن آلام» بر تن رنجور شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران برداشته شده، ولی به علت مقطعی بودن اقدامات، بکارگیری روش های ناکارآمد و دیرهنگام بودن روش های پیشگیری، نتیجه کارها چندان چشمگیر نبوده است.

این عضو شورای شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران ادامه داد: اکنون ما با مسئله دیگری روبه رو هستیم که اگر جهت مدیریت آن چاره اندیشی نکنیم احتمال اوضاع بحرانی جهت سال های آینده، دور از انتظار نیست و آن مسئله، معضل کم آبی است.

حدود سه ماه پیش، جهت نخستین بار جهت شهری بین‌المللی و با جمعیت چهار میلیون نفر «روز صفر» در حال رخ دادن بود. روز صفر روزی است که همه جهت زندگی، آب بسیار کمی (مع

حسینی میلانی با اشاره به اوضاع معضل کم آبی در پایتخت کشور عزیزمان ایران تصریح کرد: مسئله آب در پایتخت کشور عزیزمان ایران به گونه ای است که ما جهت تأمین منابع آب شرب شهروندان، حفظ میراث طبیعی شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران و صیانت و دوام از فضاهای سبز شهری چاره ای جز جراحی های بزرگ نداریم تا بتوانیم ضمن کنترل اوضاع به تثبیت حداقل های موجود بپردازیم.

وی با تشریح اوضاع کنونی آب در پایتخت کشور عزیزمان ایران خاطرنشان کرد: ۸۷ سال پیش پایتخت شهری بود با ۳۰۰ هزار نفر جمعیت که ۴۸ رشته قنات آب آن را به میزان ۳۱.۵ میلیون متر مکعب تامین می کرد. ولی در سال گذشته مصرف آب شرب شهر ۸.۵ میلیون نفری پایتخت کشور عزیزمان ایران از یک میلیارد متر مکعب فراتر رفته هست. در سال های نرمال ۷۰ درصد این حجم از پنج سد واقع در شعاع ۱۵۰ کیلومتری تامین می شود. وسعت حوضه آبخیز این سدها مجموعا بالغ بر ۴۸۴۷ کیلومتر مربع یا بیش از شش برابر وسعت شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران است.

سخنگوی کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری افزود: اگر به ظرفیت قنات های قدیمی تهران، ظرفیت مجاز برداشت از آب های زیرزمینی به میزان۲۵۰ میلیون مترمکعب را بیفزاییم شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران براساس پتانسیل طبیعی خویش می توانست حداکثر پذیرای سه میلیون نفر باشد. به عبارت دیگر، در شرایط فعلی، شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران به اتکای انتقال آب از حوضه های برفگیر کوهستانی بیش از چهار برابر توان طبیعی خود آب را جهت شهروندانش تامین می کند. ولی در آینده با موزیک فعلی رشد جمعیت، چه ظرفیت های سازه ای جهت تامین آب شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران باقی مانده است؟

تهرانی‌ها در این روز 25 لیتر زیاد آب ندارند / روز صفر جهت پایتخت

حسینی میلانی با تاکید بر اینکه میانگین مصرف آب شرب هر تهرانی ۹۱ متر مکعب در سال یا معادل ۲۵۰ لیتر در روز است که تقریبا دو برابر نرم جهانی هست، ابراز داشت: حدود ۱۰ درصد شهروندان تهرانی از آب شرب تصفیه شده است جهت پر کردن استخرهای خود استفاده می کنند. همچنین همپای توسعه پایتخت، رشد هر سال تقاضای آب شرب خانگی در دو دهه گذشته به طور میانگین سه درصد در سال بوده و در حال حاضر شتاب این رشد به شهرهای مجاور پایتخت کشور عزیزمان ایران نیز تسری پبدا کرده است.

وی با بیان اینکه میزان هدررفت آب شرب از شبکه شهری کمتر از ۳۰ درصد و چند برابر میانگین جهانی هست، عنوان کرد: تصور کنید که تنها ۱۰ درصد حجم این آب به حساب نیامده معادل حجم یک سد یکصد میلیون مترمکعبی مانند سد لتیان هست. این در حالی است که هر سال فقط حدود ۳۰۰ کیلومتر از شبکه توزیع آب ۹۰۰۰ کیلومتری این شهر اصلاح می شود و این به معنای استمرار روند هدررفت آب تصفیه شده است و گرانبها است.

حدود سه ماه پیش، جهت نخستین بار جهت شهری بین‌المللی و با جمعیت چهار میلیون نفر «روز صفر» در حال رخ دادن بود. روز صفر روزی است که همه جهت زندگی، آب بسیار کمی (مع

رئیس کمیته محیط زیست با بیان اینکه قیمت تمام شده است آب شرب در شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران بدون احتساب هزینه های سرمایه گذاری معادل ۱۰۰۰ تومان جهت هر متر مکعب است که ۵۰ درصد آن از مردم اخذ می شود (به ازای هر لیتر ۵ ریال)، یادآور شد: این آب بها نه تنها پاسخگوی هزینه های بهره برداری و نگهداری از تاسیسات گسترده آبرسانی شهر نیست بلکه حتی انگیزه اقتصادی مورد نیاز جهت جایگزینی وسایل کاهنده مصرف را نیز جهت مصرف کنندگان ایجاد نمی کند. به کارگیری این وسایل تا ۲۰ درصد می تواند در کم کردن مصرف آب موثر باشد.

حسینی میلانی با تاکید بر اینکه براساس برآوردهای مقدماتی از مجموع ۱۴۷ میلیون متر مکعب نیاز آبی فضای سبز پایتخت کشور عزیزمان ایران حدود ۳۳ درصد معادل ۴۹ میلیون متر مکعب به چمن تخصیص داده شده است دارد، بیان کرد: وسعت چمن کاری در پایتخت کشور عزیزمان ایران ۱۷ درصد وسعت فضای سبز درون شهری است و هنوز برنامه هدفمند و سنجش پذیری جهت کم کردن سطح چمن کاری و جایگزینی گیاه های بومی و مقاوم به کم آبی به شورای شهر ارایه نشده هست. براساس تجارب جهانی نیاز آبی گونه های بومی ۳۰ تا ۸۰ درصد کمتر از چمن کاری است.

تهرانی‌ها در این روز 25 لیتر زیاد آب ندارند / روز صفر جهت پایتخت

وی اضافه کرد: کوهستان های مشرف به شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران روان آبی به میزان ۱۲۳ میلیون مترمکعب به صورت فصلی و نابهنگام تولید می کنند که عملا به علت ورود فاضلاب و سایر آلودگی ها کیفیت پایینی داشته و مانع جدی در زمینه احیا طبیعی رود-دره های پایتخت کشور عزیزمان ایران محسوب می شوند که در این رابطه، حرکت جدی از سوی دستگاه های ذیربط جهت برطرف این آلودگی ها مشاهده نمی شود.

این عضو شورای شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران با انتقاد از عملکرد صداوسیما در قبال عنوان آب گفت: در عالی ترین وقت های پخش برنامه های پربیننده مانند جام جهانی فوتبال، جای خالی ویدئو های آموزشی صرفه جویی در مصرف آب به شدت احساس می شود و در کلانشهر پایتخت کشور عزیزمان ایران مشخص نیست که برنامه ترویجی در حوزه مدیریت مصرف آب چه تعداد مخاطب را نشانه قرار داده است؟

حسینی میلانی با بیان اینکه باید بپذیریم که شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران به شدت متکی به ذخایر برفی در ارتفاعات دوردست و آسیب پذیر در برابر عوض کردن اقلیم، شهروندان و سازمانهای ما پیرو الگوی بد مصرفی و اقتصاد آب شهری ناکارآمد در تامین هزینه های نگهداری خویش هست، اظهار داشت: در پاسخ به معضلات فوق الذکر به طور معمول بسته ای از سیاست ها و راهکارهای فنی ارایه می شود ولی الزامات اجتماعی پذیرش و تحقق آن کمتر مورد توجه قرار می گیرد.

وی با تاکید بر اینکه تصور حل بحران آب بدون در نظر گرفتن الزامات اجتماعی و گفت وگو در این باره امکان پذیر نیست، تصریح کرد: بحران آب در جامعه ای که قادر به گفت وگو نیست و با تهدیدهایی چون افول سرمایه های اجتماعی، رشد فردگرایی و زوال همبستگی و انسجام روبه رو هست، صرفاً به اتکای راهکارهای فنی و مهندسی برطرف نمی شود بلکه انجام این مهم در گرو درگیر شدن جامعه با این عنوان و تبدیل شدن آن به یک دغدغه یکسان و جلب همکاری اجتماعی شهروندان و سایر گروه های ذینفع است.

این عضو کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری با بیان اینکه به کارگیری روش های بهینه سازی مصرف آب جز با همکاری و آموزش گسترده مردم فراهم نمی شود، تصریح کرد: اکنون که با محدودیت های مالی و زیست محیطی شدید بر سر راه انتقال آب از اطراف تهران، چاره ای جز حرکت به سمت بهینه سازی مصرف آب در شهر نداریم. تجربه کشورهای دیگر چشم انداز اطمینان بخشی از این راهکارها را عرضه می کند.

به طور مثال، در مکزیکوسیتی ۱۸ میلیون نفری، دولت ابتدا استانداردهای بهره وری شدیدی جهت لوله کشی وسایل خانگی وضع کرد و سپس در مدت دو سال بیش از ۳۵۰ هزار سرویس بهدشتی تعویض شدند که در اثر آن هر سال حدود ۲۸ میلیون متر مکعب صرفه جویی و امکان تامین آب شرب تازه جهت ۲۵۰ هزار نفر فراهم شد.

حسینی میلانی ادامه داد: تجربه دیگر، در شهر اصفهان است که با همکاری شرکت آب و فاضلاب این استان و بنا به درخواست شهروندان با هزینه ای معادل ۶۰ هزار تومان وسایل کاهنده مصرف به صورت رایگان در منازل راه اندازی و به اقساط ۱۲ ماهه روی قبوض آب باز پرداخت می شود. استقبال شهروندان اصفهانی از طرح مذکور با شدت گرفتن معضل آب رو به زیاد کردن است و در این مسیر، صداوسیما و آموزش و پرورش اصفهان نیز همراهی خوبی داشته اند.

وی با تاکید بر اینکه زنگ های هشدار درخصوص معضل آب از مدت ها قبل به صدا درآمده هست، خاطرنشان کرد: متأسفانه این زنگ ها یا شنیده نشده یا آنکه با دولتی فرض کردن و پرداخت های صرفاً فنی به موضوع، حل بحران کم آبی به چارچوب های فکری محدودی منحصر شده است است.

این عضو شورای شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران با بیان اینکه متأسفانه در چارچوب مدیریت کم آبی شاهدیم «همراهی و هم افزایی ها» میان ارگان ها مطلوب و کافی نیست و کمابیش هر شرکت به مثابه جزیره ای جدا افتاده عمل می کند، ابراز داشت: در مورد شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران مهم است که ارگان های متفاوت اعم از شرکت آب منطقه ای، شرکت محیط زیست، شرکت آب و فاضلاب، شهرداری و صداوسیما و… از یکسو و نخبگان، کارشناسان و فعالان این عرصه از سوی دیگر به گفت وگو با یکدیگر نشسته و با رسیدن به طرح های یکسان راه را جهت رسیدن به هم افزایی و مؤثرتر کردن کارها هموار کنند.

حسینی میلانی افزود: ازجمله مهم ترین این محورها می توان به تعیین وظیفه پروژه های تصفیه فاضلاب چهارگانه، ساماندهی قنوات تهران، کم کردن عاجل سطوح چمن کاری به میزان هدفگذاری شده است به وسیله دولت، برطرف و کنترل آلودگی های بستر و حاشیه رود-دره ها، هم اندیشی راجع به توان پرداخت تعرفه های آب و فاضلاب و ایجاد سازوکار تعامل بین ذینفعان حوضه های تامین کننده آب و جامعه مصرف کننده پایتخت کشور عزیزمان ایران اشاره کرد.

وی اضافه کرد: تا زمانی که جامعه از پرسشها و اوضاع کلان آب به خاص «تبعات عوض کردن اقلیم» و «عمق بحران اقتصاد آب» آگاه نباشد و شرایط در اوضاع مبهمی قرار داشته باشد، امکان اخذ نظر و درگیر ساختن گروه های متفاوت اجتماعی در جهت کنترل بحران و زیاد کردن همکاری اجتماعی مهیا نیست.

رئیس کمیته میحط زیست با بیان اینکه در نبود یک سازوکار فراگیر، پتانسیل رجوع به روش های مناقشه برانگیز و خشونت آمیز زیاد کردن پیدا می کند، یادآور شد: باید از تمامی ظرفیت های موجود در جهت زمینه سازی جهت گفت وگوی ملی و همکاری اجتماعی در این باره استفاده کرد. در این بستر، صداوسیما، مطبوعات و رسانه های اجتماعی ایفاگر نقش مهمی هستند و می توانند کمک های برجسته ای در بسط آگاهی داشته باشند.

حسینی میلانی با تاکید بر اینکه شورای شهر می تواند با برگزاری کارگاه ها و نشست های یکسان با مسئولان، شورایاری ها، سمن ها و جلب نظرات آنها میدان گفت وگو و تعامل را جهت سیاستگذاری شهری مهیا سازد، بیان کرد: خوشبختانه با تشکیل کارگروه ملی سازگاری با کم آبی و تقویت شوراهای استانی حفاظت از منابع آب زیرزمینی گام مهمی در ایجاد ظرفیت های هماهنگی از سوی دولت برداشته شده است و انتظار می رود هر چه سریعتر در ارتباط با کلانشهر پایتخت کشور عزیزمان ایران نیز این سازماندهی مصداق اجرایی یابد.

وی ادامه داد: پیشنهاد می شود به منظور آگاهی بخشی گسترده تر، دو شاخص «مصرف روزانه آب شرب شهر تهران» و «تغییرات هفتگی مخازن سدهای تهران» همچون شاخص کیفیت هوا به صورت برخط و مستمر به وسیله شرکت آب و فاضلاب استان پایتخت کشور عزیزمان ایران اطلاع رسانی شود.

واژه های کلیدی: ایران | میلیون | بحران کم آبی | اخبار اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz